Tworzenie skutecznej strony internetowej – jak się za to zabrać?

Spis treści

Stworzenie strony internetowej, która nie tylko zachwyca wizualnie, lecz także skutecznie przyciąga uwagę i konwertuje odwiedzających, to pierwszy krok, jeśli chcesz, by Twoja firma zaistniała w dzisiejszym cyfrowym świecie biznesu. Zaprojektowana i zoptymalizowana witryna internetowa to wizytówka każdej firmy, która niejednokrotnie stanowi pierwszy punkt kontaktu z potencjalnymi klientami. Jeśli interesuje Cię stworzenie skutecznej strony www dla firmy, czytaj dalej! Dziś krótko omówimy, jak powstaje projekt strony, jakie są etapy projektowania stron oraz o czym musisz pamiętać, jeśli chcesz zabrać się za samodzielne stworzenie strony www.

Czy tworzenie stron internetowych jest łatwe?

Zanim weźmiesz się za budowanie strony www dla swojej firmy lub zlecenie tego zadania specjaliście, musisz zrozumieć kluczowe elementy, które kształtują zarówno wygląd, jak i funkcjonalność witryny. Przede wszystkim przed wykonaniem projektu strony należy rozważyć jej cel i grupę docelową. Określenie potrzeb użytkowników pomoże w odpowiednim dostosowaniu układu strony, wyborze elementów interaktywnych oraz sposobie prezentacji treści. Kluczowym krokiem jest także wybór systemu zarządzania treścią (CMS), który umożliwi łatwe zarządzanie i aktualizację treści na stronie. Warto mieć świadomość, że dobór kolorów na stronie internetowej ma znaczący wpływ na wrażenia użytkownika, a odpowiednie narzędzia do tworzenia grafiki mogą wesprzeć wizualną atrakcyjność witryny. Ponadto istotne jest zadbanie o responsywność witryny, aby umożliwić prawidłowy wygląd strony internetowej na różnych urządzeniach, w tym także na urządzeniach mobilnych. Zrozumienie tych kluczowych elementów, wraz z wykorzystaniem dostępnych narzędzi, stanowi solidną podstawę do rozpoczęcia tworzenia efektywnej i przyciągającej uwagę strony internetowej.

Czy mogę stworzyć stronę internetową, bez znajomości kodowania?

Kiedyś tworzenie stron internetowych było zarezerwowane wyłącznie dla specjalistów zajmujących się kodowaniem. Jednak współcześnie, prostota tworzenia stron za pomocą dostępnych narzędzi takich jak profesjonalne szablony stron internetowych oraz programy do tworzenia stron www sprawia, że praktycznie każdy może spróbować swoich sił w budowaniu stron internetowych. Nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy mogą skorzystać z kreatorów, które umożliwiają stworzenie strony internetowej bez kodowania. Dzięki systemom drag and drop oraz szablonom stron internetowych proces projektowania i tworzenia stron internetowych stał się bardziej intuicyjny i dostępny dla szerokiego grona użytkowników, niezależnie od ich technicznej wiedzy, bo kodowanie strony nie jest już konieczne. Jednak musisz pamiętać, że do tworzenia skutecznej strony www trzeba podejść strategicznie i przemyśleć wszystkie aspekty, które wspomnieliśmy w poprzednim paragrafie. Jeśli nie wiesz, na jakiej podstawie odpowiadać na te pytania, pomyśl o zleceniu budowy strony internetowej agencji lub freelancerowi – zwłaszcza jeśli chodzi o Twoją pierwszą stronę internetową.

Strony internetowe realizujące cele

Twoja strona internetowa odgrywa kluczową rolę w realizacji celów Twojego biznesu, dlatego przy tworzeniu skutecznej strony internetowej nie możesz zapomnieć o zadbaniu o doświadczenie użytkownika Twojej witryny. Reaktywność strony, jej szybkość ładowania i zaplanowanie strony tak, by można było intuicyjnie się po niej poruszać to kluczowe czynniki determinujące pozytywne doświadczenia odwiedzających. Ważne jest również przejrzyste zaprezentowanie oferty oraz ułatwienie podjęcia kolejnego kroku – czy to poprzez formularze kontaktowe czy funkcjonalne systemy płatności w przypadku e-commerce’ów. Założenie serwisu internetowego nie pomoże Ci w biznesie, jeśli nie skoncentrujesz się na treściach dostarczających wartość dla użytkowników i spełniających ich potrzeby. Natomiast, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów, musisz zadbać także o pozycjonowanie w Google – wykorzystaj narzędzia SEO, aby zoptymalizować swoją witrynę i zadbać o organiczne pozyskiwanie klientów.

Jeśli interesuje Cię nie tylko założenie serwisu internetowego, ale stworzenie dobrego projektu strony, która pomoże Ci w realizacji biznesowych celów firmy, na start pomyśl o poniższych aspektach:

 • Definicja celów: Określenie celów biznesowych, jakie ma spełniać strona, jest kluczowym krokiem. Ustal, czy zależy Ci na zwiększeniu sprzedaży, zbudowaniu bazy danych klientów, czy też zwiększeniu rozpoznawalności marki – jasno określone cele umożliwią skoncentrowanie się na ich realizacji.
 • Docelowa grupa odbiorców: Jak w każdym biznesie do sukcesu potrzebujesz też zrozumienia potrzeb i oczekiwań Twojej grupy docelowej. Strona powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby efektywnie odpowiadała na potrzeby użytkowników, przekazując im wartościowy i łatwo dostępny content.
 • Intuicyjność i łatwość nawigacji: Ważne jest również, aby strona była łatwa w obsłudze. Intuicyjne menu, czytelne sekcje, czy prostota nawigacji wpływają na komfort użytkowników, zachęcając ich do dłuższego pozostania na stronie.
 • Call-to-Action: Zadbaj o umiejętne umieszczenie przycisków zachęcających do działania (np. “Kup teraz”, “Skontaktuj się z nami”, “Zapisz się na newsletter”), co pomoże w prowadzeniu użytkowników przez proces konwersji.
 • Odpowiednia prezentacja informacji: Informacje na stronie powinny być jasne, zwięzłe i spójne z zadanymi celami biznesowymi. Odpowiednio dostosuj treści, tak by przyciągałyuwagę i angażowały użytkowników.
 • Optymalizacja dla urządzeń mobilnych: W dobie wzrostu ruchu ze smartfonów i tabletów, konieczne jest zapewnienie responsywności strony. Odpowiednie dostosowanie treści do różnych urządzeń wpływa na zadowolenie użytkowników.
 • Analityka i monitorowanie: Implementacja narzędzi analitycznych umożliwia śledzenie ruchu na stronie, zrozumienie zachowań użytkowników oraz ocenę efektywności działań marketingowych.

Pamiętając o tych elementach przy projektowaniu strony internetowej, będziesz bardziej skutecznie i celnie prowadzić użytkowników przez proces konwersji, realizując przy tym założone cele biznesowe.

Jak powstaje projekt strony?

Projektowanie strony internetowej stanowi kluczowy etap w jej tworzeniu. Przede wszystkim składa się ona z analizy elementów na stronie www oraz określenia struktury strony internetowej. Ważny będzie też wybór odpowiedniego systemu zarządzania treścią, który istotnie wpłynie na efekt końcowy, a także dalszą funkcjonalność w aktualizowaniu strony. Jeśli masz taką opcję, zadbaj o dynamicznie zmieniający się układ strony oraz responsywności strony mobilnej, aby łatwo można było korzystać z niej na smartfonach i tabletach. Na tym etapie zorientuj się również, jakie elementy wykorzystasz, aby zapewnić bezpieczeństwo stronie Twojej firmy.

Podczas procesu tworzenia grafik z pewnością będziesz wybierać kolory na stronie internetowej. Pamiętaj, że nie pełnią one tylko funkcji ekstetycznej, ale także funkcjonalną: przez odpowiednie rozmieszczenie kolorów możesz przyciągnąć uwagę użytkowników i podkreślić najistotniejsze treści. Jeśli chcesz stworzyć profesjonalną stronę internetową, unikaj więc zbyt jaskrawych kolorów oraz niepasujących do siebie barw, które będą rozpraszały przy czytaniu treści. Przygotowując projekt graficzny strony internetowej, nie zapominaj o stylu wizualnym swojej marki – dobry projekt strony jest spójny z identyfikacją wizualną brandu. Bez względu na rodzaj strony – czy to strona firmowa multipage, strona firmowa onepage, witryna branżowa czy sklep internetowy – kluczowe jest zrozumienie procesu tworzenia strony internetowej oraz wykorzystanie odpowiednich narzędzi, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Integracja narzędzi SEO podczas projektowania strony jest niezmiernie ważna dla zapewnienia widoczności witryny w wynikach wyszukiwania.

Ile kosztuje projekt strony internetowe realizujące cele

Koszt projektowania strony internetowej zależy od wielu czynników, takich jak zakres, złożoność, użyte technologie i stopień spersonalizowania. Zwyczajne strony internetowe mogą być stworzone za pomocą szablonów czy kreatorów stron www, co często jest opcją bardziej przystępną cenowo. Natomiast zaawansowane witryny, szczególnie te wymagające spersonalizowanych rozwiązań, niestandardowych funkcji, optymalizacji strony internetowej oraz integracji z systemami zewnętrznymi, mogą generować znacznie wyższe koszty. Wiadomo, że wykupując program do tworzenia stron www, zapłacisz mniej, niż zatrudniając agencję interaktywną, ale musisz przede wszystkim rozważyć, czy samodzielnie jesteś w stanie wszystkie niezbędne funkcjonalności strony internetowej. Inwestycja w tworzenie profesjonalnej strony internetowej przez zewnętrznych specjalistów, często szybko Ci się zwróci w postaci zwiększonej widoczności online, zwiększenia ruchu na stronie, konwersji oraz budowania marki. Pamiętaj, że nie chodzi tylko o projekt i wykonanie strony internetowej, ale o to, by przybliżyła Cię ona do Twoich biznesowych celów.

Planowanie strony internetowej i najważniejsze elementy strony internetowej

Planowanie strony internetowej to proces kompleksowy, obejmujący analizę istotnych składników, które mają kluczowe znaczenie dla efektywności i atrakcyjności witryny. W przypadku witryn prezentujących blogi lub portfolio, kluczowe jest odpowiednie rozmieszczenie sekcji na stronie, aby w pełni wyeksponować wartość i treści, jakie chcesz przekazać odwiedzającym. Projektując strony z dużą ilością zdjęć, pamiętaj o optymalizacji grafiki, aby zachować szybkość działania strony, jednocześnie prezentując treści wizualne w sposób atrakcyjny i wyrazisty.

Ważnym elementem planowania strony jest także odpowiednie rozmieszczenie elementów na stronie www, takich jak menu, nagłówki czy sekcje. Ich umiejscowienie ma znaczący wpływ na przejrzystość i intuicyjność nawigacji, co jest kluczowe dla doświadczenia użytkownika. Unikanie nadmiernego kodowania strony oraz dbanie o właściwą kolejność elementów strony internetowej jest niezwykle istotne, ponieważ wpływa na wydajność i efektywność strony. Eliminowanie zbędnych skryptów i optymalizacja kodu pozwoli Ci skrócić czas ładowania strony, co ma duże znaczenie dla użytkowników, którym zależy na szybkim dostępie do treści.

Kolejnym istotnym aspektem jest stworzenie responsywnej strony internetowej, tak aby działała na różnych urządzeniach. Pzetestuj działanie strony internetowej na różnych urządzeniach mobilnych oraz w różnych przeglądarkach, aby zadbać o spójne i optymalne doświadczenia użytkownika. Poprawne dostosowanie strony do różnych środowisk wyświetlania gwarantuje, że odwiedzający będą mogli czytelnie konsumować Twoje treści, niezależnie od urządzenia, z którego korzystają.

Jak planować projekt strony?

Planowanie projektu strony wymaga precyzyjnego wyznaczenia celów, jakie ma spełniać witryna – także z perspektywy oczekiwań grupy docelowej. Przy planowaniu strony internetowej warto skupić się na takich etapach jak:

 • Analiza konkurencji oraz trendów rynkowych – pozwoli Ci na wypracowanie strategii dostosowanej do potrzeb użytkowników.
 • Ustalenie głównych sekcji i struktury strony, co obejmuje rozplanowanie i wybór najważniejszych treści do prezentacji.
 • Określenie funkcjonalności, jakie mają być dostępne dla użytkowników, aby zapewnić optymalne doświadczenia korzystania ze strony, zgodne z najlepszymi praktykami UX i UI.
 • Wybór odpowiednich narzędzi i technologii – jeśli decydujesz się na samodzielne tworzenie strony internetowej z wykorzystaniem kreatorów stron www lub internetowych platform do tworzenia stron www.
 • Harmonogram projektu oraz są istotnymi elementami planowania, które pomogą w efektywnym i skutecznym tworzeniu strony. Planując projekt strony, ważne jest również uwzględnienie procesów testowych i ewaluacyjnych, aby zoptymalizować funkcjonalność oraz efektywność witryny internetowej przed jej publikacją.

Tworzenie stron internetowych a ich optymalizacja

Tworzenie strony internetowej to znacznie więcej niż jedynie proces budowy samej witryny. To również kompleksowy zestaw działań, które mają na celu optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek internetowych, czyli SEO (Search Engine Optimization). Wartościowa i atrakcyjna witryna internetowa nie wystarczy, jeśli nie jest widoczna dla swojej docelowej grupy odbiorców. Dlatego istotne jest zadbanie o kluczowe elementy optymalizacyjne, które umożliwią stronie znalezienie się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Jednym z kluczowych aspektów optymalizacji strony jest umiejętne wykorzystanie słów kluczowych w treściach. Słowa kluczowe stanowią punkt odniesienia dla wyszukiwarek, pomagając użytkownikom odnaleźć informacje odpowiadające ich zapytaniom. Wybór trafnych i adekwatnych słów kluczowych ma ogromne znaczenie dla pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo, struktura strony, jej czytelność, a także szybkość ładowania to kluczowe czynniki mające wpływ na ocenę wyszukiwarek oraz ostateczne miejsce strony w wynikach wyszukiwania.

Tworzenie strony internetowej to nie tylko proces budowania samej witryny, lecz także optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (SEO), co ma kluczowe znaczenie dla widoczności i osiągnięcia sukcesu online. Jeśli chcesz, żeby Twoja strona znalazła się wysoko w wynikach wyszukiwania, musisz zadbać o elementy optymalizacyjne, takie jak odpowiednie słowa kluczowe w treści, struktura strony zgodna z zaleceniami wyszukiwarek oraz szybkość ładowania witryny. Optymalizacja SEO to kluczowy element, który ma wpływ na poziom ruchu na stronie oraz jej widoczność dla potencjalnych klientów. Żeby zadbać o ten aspekt podczas budowy strony www, możesz skorzystać z narzędzi SEO dostępnych online lub zlecić optymalizację freelancerowi lub agencji.

Czego nie możesz pominąć, jeśli chcesz pozyskiwać klientów za pomocą swojej strony?

Pozyskiwanie klientów poprzez stronę internetową wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim musisz mieć treść, która odpowiada na potrzeby odwiedzających – zadbaj o zredagowanie interesująccyh, wartościowych treści, zawierających informacje, których najczęściej poszukują Twoi klienci. Kolejnym ważnym aspektem jest klarowność i intuicyjność strony – łatwość nawigacji oraz czytelność treści mają istotny wpływ na zachęcenie użytkowników do dłuższego pozostania na stronie. Kontakt do firmy oraz formularze zapytań powinny być łatwo dostępne, aby potencjalni klienci szybko mogli skontaktować się z Tobą w razie potrzeby.

Najważniejsze pytania dotyczące tworzenia skutecznych stron internetowych

Jakie są etapy wdrażania strony internetowej?

Proces wdrażania strony internetowej obejmuje kilka kluczowych kroków. Zwykle zaczyna się od analizy potrzeb klienta i określenia wstępnych założeń oraz celów strony. Później następuje etap właściwego tworzenia strony internetowej, czyli budowania układu treści i projektowania strony internetowej pod względem graficznym, a także tworzenia i wprowadzania treści. Tak powstała pierwsza strona internetowa musi przejść następnie serię testów, podczas których sprawdza się m. in. łatwość nawigaowania czy działanie linków. Po zakończonym sukcesem testowaniu strona jest publikowana online i cały czas poddawana monitoringowi pod kątem ewnetualnych błędów i problemów niewykrytych w testach. Każdy etap ma istotne znaczenie dla ostatecznego sukcesu strony internetowej, dlatego nie warto na siłę przyspieszać całego procesu.

Ile trwa proces tworzenia strony WWW?

Zwykle proces tworzenia strony WWW zajmujej od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od zakresu i skomplikowania projektu, np. liczby postron czy produktów niezbędnych do umieszczenia w witrynie. Jeśli wiesz, jakie elementy mają się znaleźć na Twojej witrynie, to zwykle wraz z darmową wyceną otrzymasz szacowany czas realizacji projektu i wykonania strony internetowej.

Jak wybrać kolor fontu na stronie internetowej?

Wybór koloru fontu na stronie internetowej ma kluczowe znaczenie dla ostatecznego wrażenia, jakie odbierają użytkownicy. Przede wszystkim, aby zapewnić czytelność i zwiększyć atrakcyjność treści, wybierz kontrastujący kolor czcionki względem tła, co sprawi, że tekst stanie się łatwiejszy do odczytania. Na przykład, w przypadku jasnego tła, preferowane są ciemniejsze kolory fontu, takie jak czarny, granatowy czy grafitowy. Natomiast na ciemnym tle lepiej stosować jaśniejsze kolory, jak biały, jasnoszary czy beżowy, by tekst był wyraźny i dobrze widoczny. Dodatkowo, kolory na stronie internetowej powinny być spójne z identyfikacją wizualną Twojej marki – wybieraj kolory fontu, które korespondują z paletą barw wykorzystywaną w logotypie i ogólnej identyfikacji wizualnej Twojej firmy. Najlepiej na całej stronie wykorzystuj 2-3 różne kolory, by uniknąć nadmiaru różnych odcieni, które mogą zaburzyć czytelność i estetykę.

Ile kosztuje strona www z pozycjonowaniem?

Koszty tworzenia strony internetowej z pozycjonowaniem są zróżnicowane – na cenę projektu strony będą wpłwały takie czynniki, takich jak liczba podstron i ich złożoność oraz oczekiwania co do pozycji naszej witryny online. Na stronach niektórych firm znajdziesz cennik tworzenia stron, jednak najczęściej agencje interaktywne bądź freelancerzy ustalają ceny indywidualnie, biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania klienta. Dobra wiadomość jest taka, że zwykle pierwszą konsultację z wyceną projektu dostaniesz za darmo.

Agencja interaktywna vs freelancer – komu powierzyć stronę internetową?

Na pewno zastanawiasz się, jak stworzyć stronę internetową i nie przepłacać. Ale jeśli zastanawiasz się, komu powierzyć tworzenie strony www dla Twojej firmy, musisz zacząć od sprecyzowania swoich oczekiwań i potrzeb. Gdy potrzebujesz tylko wykreowania strony online, a masz już zamysł i treści – współpraca z freelancerem może przebiec sprawiej. Jeśli jednak potrzebujesz kompleksowej pomocy od planowania projektu strony, przez opracowanie treści i graficznego wyglądu strony internetowej po zadbanie o bezpieczeństwo witryny – lepiej poszukaj agencji interaktywnej, która zaofreruje Ci pełne wsparcie specjalistów z różnych obszarów. W Digital Heart do procesu tworzenia stron podchodzimy kompleksowo, zaczynając od Twoich celów biznesowych i potrzeb Twojej firmy, a następnie dobieramy do projektu zespół ekspertów, m. in. projektanta stron, grafika i copywritera, którzy opracują dla Ciebie projekt tak zaawansowanej witryny jak potrzebujesz. Jeśli interesuje Cię tworzenie skutecznej strony internetowej dla swojej firmy, skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o projekcie szytym na miarę Twojego biznesu!

Darmowa konsultacja z naszym specjalistą
 • Dowiedz się, jak działamy
 • Odkryj możliwości rozwoju swojego biznesu
 • Poznaj nowe sposoby dotarcia do Twoich klientów